zamknij

Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).
Słowniczek spawacza #2 - Metody spawania
Pojęć używanych w spawalnictwie jest wiele, dlatego przedstawiamy kolejną część słowniczka spawacza. Z tego artykułu dowiesz się jakie wyróżniamy metody spawania, czym się charakteryzują i od siebie różnią.

 
Zapoznaj się także z poprzednim wpisem, w którym wyjaśnialiśmy podstawowe zwroty używane w branży spawalniczej.
 

 1. AC/DC –

  AC – jest to spawanie metodą Tig prądem przemiennym, stosowane do spawania aluminium i jego stopów

  DC
  – to spawanie metodą Tig prądem stałym, stosowane do spawania stali nierdzewnej i czarnej  Zestaw spawarka Spartus EASYTIG 208P AC/DC


  SPAWARKA INWERTOROWA SPARTUS EASYTIG 208P AC/DC ZESTAW
 2. LUTOSPAWANIE - jest to metoda umożliwiająca spawanie metodą Mig temperaturami niższymi (1000 C – 1500 C) przy pomocy stopów miedzi. W tej metodzie dochodzi do stopienia lutu, a nie materiału z którym pracujemy. Podczas spawania wykazuje mniejszą ilość problemów związanych z zniekształceniem elementów połączonych ze sobą. Spoiny tworzone metodą lutospawania charakteryzują się łatwą obróbką.


  Schemat lutospawania 3. Flux – nazywa się tak spawanie za pomocą drutu proszkowego. Takie spawanie zachodzi bez użycia butli z gazem osłonowym, ponieważ stosowany jest w nim drut samoosłonowy. Drut tego typu składa się z topnika lub substancji wytwarzającej podczas spawania gazy ochronne.


 4. MIG/MAG – metoda spawania w osłonie gazowej, spawanie tym procesem odbywa się za pomocą łuku elektrycznego wytwarzanego pomiędzy elektrodą topliwą, a spawanym materiałem.

  Rozróżnia się na dwa terminy określające rodzaj używanego gazu:
  Mig (Metal Inert Gas) – jest to spawanie przy użyciu gazu osłonowego chemicznie obojętnego (argon, hel)

  Mag (Metal Active Gas) – tak określa się spawanie, gdy używa się gazu osłonowego - gaz chemicznie aktywny (CO2)  Zestaw spawarka Magnum MIG 220 ALU


  SPAWARKA INWERTEROWA MAGNUM MIG 220 ALU ZESTAW 3
 5. MMA – metoda spawania elektrodą otuloną. W tym procesie spawania, elektroda mocowana w uchwycie jest również źródłem gazu osłonowego. Łuk jarzy się pomiędzy prętem, a elementem spawanym. Podczas pracy tą metodą należy nieustannie zbliżać uchwyt elektrodowy do materiału spawanego, ponieważ elektroda skraca się w trakcie pracy.


 6. TIG – Metoda spawania elektrodą nietopliwą.

  Wyróżnia się trzy rodzaje zajarzenia łuku:

  Scratch – polega na pocieraniu elektrody o spawany materiał, podobnie jak odpalanie zapałki poprzez potarcie główki o draskę. Przy tej metodzie możliwe jest zanieczyszczenie spawanego materiału przez oderwane od elektrody cząstki trafiające do spoiny.

  Lift – w tej metodzie także dochodzi do zajarzenia łuku poprzez potarcie elektrody. Polega na szybkim dotknięciu elektrody ze spawanym materiałem, a następnie podniesienie jej do góry, aby w ten sposób zaciągnąć łuk. Dzięki niewielkiej wartości prądu rozruchowego, elektroda wolframowa nie przywiera mocno do materiału, oraz jej czubek nie ulega uszkodzeniu. Zajarzenie TIG Lift stosuje się podczas spawania stali. Poprzez tę metodę możliwe jest uzyskanie dobrej jakości spoiny bez jej zanieczyszczenia.

  HF – nazywana również metodą bezstykową. Jest to funkcja zajarzenia łuku wysoką częstotliwością przy pomocy wbudowanego jonizatora w osłonie gazu. Charakteryzuje się możliwością uzyskania czystej spoiny od samego początku. Jest to metoda bezdotykowa, to znaczy, że wystarczy odpowiednio ustawić elektrodę wolframową i nacisnąć spust palnika, aby doszło do zainicjowania łuku.  Zdjęcie z miniatury autorstwa: aleksandarlittlewolf - pl.freepik.com