zamknij

Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).
Jak wybrać odpowiedni zestaw tnący do pilarki?

Jak wybrać zestaw tnący do pilarki łańcuchowejKlienci, którzy odwiedzają nasz sklep często zadają pytanie jak wybrać zestaw tnący do pilarki łańcuchowej ? Jest to ważne dla każdego pilarza, gdyż od tego zależy dobra praca urządzenia i przede wszystkim komfort pracy.

Po pierwsze przy zakupie pilarki łańcuchowej należy zapoznać się z instrukcją, gdyż w niej zawsze podane jest jaki łańcuch pasuje do danego modelu pilarki. Jednak gdy urządzenie już jest w użytku nie zawsze mamy dostęp do instrukcji, wtedy pomocne będzie określenie następujących cech:

1. Podziałka piły łańcuchowej

2. Szerokość ogniwa napędowego

3. Kształt zęba tnącego

4. Długość piły łańcuchowejPodziałka piły łańcuchowej

Podziałka piły łańcuchowej przyporządkowuje piłę łańcuchową do odpowiedniej serii. Podziałka jest zawsze podana w calach. Na każdym zębie tnącym w obszarze ogranicznika zagłębienia wytłoczone jest oznaczenie.Oznaczenie na ograniczniku zagłębienia

Alternatywne oznaczenie na ograniczniku zagłębienia

Podziałka piły łańcuchowej

1

1/4

1/4"

2

325

.325"

3

3/8

3/8"

4

404

.404"

6

P,PM

3/8" Picco

7

 

1/4" PiccoW celu ustalenia podziałki mierzy się odstęp (a) pomiędzy zaznaczonymi środkami nitów, a uzyskany wynik dzieli się przez dwa np. 18,64 mm : 2 = 9,32 mm (9,32 mm = 3/8")

Mierzenie odstępów pomiędzy zaznaczonymi nitami (a) jest najdokładniejsze, gdyż odległości pomiędzy ogniwami napędowymi, złączkami bądź zębami tnącymi mogą być różne.Szerokość ogniwa napędowego

Szerokością ogniwa napędowego określa się wymiar, który przyporządkowuje piłę łańcuchową do określonych prowadnic (szerokość rowka). Szerokość ogniwa napędowego musi być zgodna z szerokością rowka prowadnicy, by piła łańcuchowa pasowała dokładnie do prowadnicy. Szerokość ogniwa napędowego podaje się w mm. 

Oznaczenie

Szerokość ogniwa napędowego

1

1,1 mm

3

1,3 mm

5

1,5 mm

6

1,6 mmKształt zęba tnącego (profil)Profil zęba tnącego to przekrój ogniwa tnącego wzdłuż jego osi poprzecznej.

Podstawowe typy zostały podzielone na następujące rodzaje:

·         pełne dłuto (kanciak) - zęby tnące o ostrym profilu górnej połaci tnącej. Przeznaczony do wszystkich gatunków drewna. Bardzo wysoka wydajność cięcia, szczególnie w drewnie oczyszczonym. Dobry wybór szczególnie dla profesjonalistów. Trudniejszy do ostrzenia niż pół dłuto.

·         pół dłuto (pół kanciak) - zęby tnące o zaokrąglonym profilu górnej połaci tnącej. Przeznaczone do wszystkich gatunków drewna. Odpowiedni do drewna zanieczyszczonego i zmarzniętego. Znajduje zastosowanie w rolnictwie i w budownictwie, a także wokół domu i w ogrodzie. Nie wymaga dużego doświadczenia podczas ostrzenia. Bardzo dobry wybór zarówno dla amatorów jak i profesjonalistów. Bardzo łatwa w czyszczeniu i ostrzeniu.

Długość piły łańcuchowej

 

Długość piły łańcuchowej podaje się jako liczbę ogniw napędowych. Do prowadzenia piły łańcuchowej po prowadnicy przeznaczony jest rowek, w który wchodzą ogniwa napędowe. Rowek prowadnicy służy jednocześnie jako kanał transportowy do oleju smarującego. Szerokość rowka musi odpowiadać szerokości ogniwa używanej piły łańcuchowej.