zamknij

Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).
Słowniczek spawacza #3 - Funkcje dodatkowe spawarek

Spawarki posiadają wiele różnych parametrów wpływających na jakość spawania i wygodę pracy. W dwóch poprzednich wpisach wyjaśniliśmy podstawowe pojęcia spawalnicze oraz przedstawiliśmy na czym polegają poszczególne metody spawania.

W trzeciej części słowniczka spawacza wyjaśnimy co oznaczają dodatkowe funkcje dostępne w spawarkach.


 1. ARC FORCE – jest to funkcja, która reguluje prąd zwarcia. Daje nam możliwość ustawienia stabilnego łuku, oraz małą ilość odprysków. Dzięki tej funkcji możliwa jest regulacja dynamiki łuku spawalniczego, a więc długości wyładowania elektrycznego pomiędzy elektrodą a obrabianym materiałem. Przy wzroście prądu spawania skraca się łuk i eliminuje zwarcia. Gdy zwiększamy wartość ARC Force zmniejsza się łuk (łuk krótki) i dzięki temu możemy uzyskać głębsze wtopienie elektrody w materiał. Gdy zmniejszamy wartości ARC Force łuk staje się miękki a głębokość wtopienia mniejsza.W tej funkcji łuk elektryczny jarzy się jednostajnie, nie powodując zwarć utrudniających połączenie materiałów. Zmniejsza również ilość odprysków co pozwala na bardziej komfortową pracę.
  Spawarka inwertorowa MMA SPARTUS EASYARC 215
 2. ATC – jest to funkcja, która kontroluje ciepło, uaktywnia się w sytuacji, gdy spawane są cienkie materiały. Opcja ta optymalizuje łuk elektryczny, poprzez zmniejszanie wartości prądu spawania. Ogranicza ilość ciepła dostarczanego do materiału spawanego, zmniejszając ryzyko odkształcenia się materiału.


  p1453-spawarka-inwerterowa-magnum-mig-350-dual-puls.jpg

  Spawarka inwertorowa z funkcją ATC - MAGNUM MIG 350 DUAL PULS  3. HOT START – po włączeniu funkcji Hot Start spawarka jeszcze w momencie spoczynku zwiększa prąd spawania o ok. 30%, aby na samym początku polepszyć proces zajarzenia łuku i tym samym, na jak najlepszych parametrach, wtapiać elektrodę w spawany materiał. W momencie zajarzenia następuje odliczanie czasu po którym prąd automatycznie się zmniejsza do standardowych ustawień spawania. Kiedy łuk zgaśnie, prąd ponownie się zwiększy, aby powtórzyć cały proces.


 4. ANTI STICK – służy do zapobiegania przyklejaniu się elektrody do spawanego przedmiotu.
  W trakcie spawania, spawacz może popełnić błąd w którym dojdzie do przyklejenia elektrody do materiału poddawanego spawaniu. W takim wypadku może dojść do uszkodzenia uchwytu elektrodowego.

  Dzięki funkcji AntiStick w momencie przyklejenia się elektrody do spawanego materiału, prąd spawania i napięcie zostają odcięte lub zredukowane do minimum, przez co o wiele łatwiej oderwać elektrodę od materiału. Funkcja ta również zapobiega przypadkowemu powstaniu łuku spawalniczego.


 1. SYNERGIA – jest to funkcja, która ułatwia spawanie poprzez dobór gotowych programów synergicznych używanych przez urządzenie spawalnicze. Proces spawania  wymaga od spawającego doboru odpowiednich parametrów. Programy synergiczne pomagają wybrać parametry potrzebne do pracy z danym materiałem.

  Parametry ustawiane do doboru programu synergicznego to m.in.:
  napięcie łuku,  prędkość podawania drutu, natężenie prądu, rodzaj i średnica drutu, rodzaj i natężenie przepływu gazu osłonowego, prędkość spawania, kąt pochylenia uchwytu spawalniczego, wolny wylot drutu elektrodowego.  Spawarka-INWERTOROWA-MIGOMAT-MAGNUM-MIG-220-ALU-CU-Napiecie-zasilania-V-230.jpg

  Spawarka inwertorowa MAGNUM MIG 220 ALU SYNERGIA
 2. PULS – wyposażone w tę funkcję spawarki pozwalają na pracę prądem pulsacyjnym. Funkcja ta zapewnia trwalszą i bardziej solidną spoinę. Ułatwia uzyskać odpowiedni kształt i wymiar spoiny, jednocześnie unikając konieczności usuwania rozprysków spawalniczych.
  Spoina uzyskana dzięki tej opcji charakteryzuje się drobnokrystaliczną strukturą i wytrzymałością na pęknięcia.
  W czasie spawania prądem pulsacyjnym wytwarzany jest prąd podstawowy – wykorzystywany do podtrzymania łuku spawalniczego i nadtopienia drutu i brzegów łączonych materiałów, oraz prąd pulsacyjny – odpowiedzialny za przenoszenie płynnego metalu do jeziorka spawalniczego, bez rozprysków. Dzięki tej opcji możliwe jest również zmniejszenie zużycia energii elektrycznej.


  Spawarka INWERTOROWA MIGOMAT MAGNUM MIG-220

  Spawarka inwertorowa MAGNUM MIG 221 DUAL PULS 3. VRD – jest to system zabezpieczający, którego zadaniem jest wyłączenie zasilania od razu po skończeniu spawania.  Funkcja ta reguluje też napięcie na elektrodzie otulonej, aby utrzymać bezpieczny poziom. Funkcja ta włącza i wyłącza zasilanie spawania w momencie, kiedy opór elektryczny między elektrodą a materiałem spawanym wyniesie odpowiedni poziom. W stanie spoczynku urządzenia, funkcja obniża napięcie obwodu wtórnego między końcówkami spawalniczymi.


 4. BI-LEVEL – funkcja pozwalająca spawać dwoma prądami poprzez przejście pomiędzy dwoma wartościami prądu spawania bez przerywania pracy. Przed przystąpieniem do spawania z tą funkcją, wybiera się na panelu ustawień wartość prądu mniejszego i większego. Regulacja wartości następuje po szybkim wciśnięciu i zwolnieniu przycisku na uchwycie. Opcja ta pozwala na kontrolowanie temperatury spawanego materiału.


 5.  PWM (Pulse Width Modulation) – jest to technologia, dzięki której możliwa jest regulacja sygnału napięciowego lub prądowego o stałej częstotliwości i amplitudzie. PWM pozwala na dostarczenie mniejszej ilości energii w określonym czasie. Możliwa jest również regulacja jasności lub prędkości działania. Technologia ta zasila urządzenie bezpośrednio, lub przez filtr dolnoprzepustowy, który odpowiedzialny jest za wygładzenie zmian natężenia napięcia i prądu elektrycznego.
  W spawarkach, dzięki PWM możliwe jest wytworzenie bardzo dużej energii elektrycznej wykorzystywanej do spawania. Dzięki tej technologii zwiększa się wydajność urządzenia. Jednocześnie zmniejsza się waga i objętość centralnego transformatora.Zdjęcie z miniatury autorstwa: devmaryna - pl.freepik.com